صفحه ها
دسته
دوستان وبلاگي
منابع و ماخذ وبلاگ
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 306529
تعداد نوشته ها : 352
تعداد نظرات : 72
Rss
طراح قالب
موسسه تبیان
شورش ظفارچکیده: در چنین شرائطی درخواست سلطان قابوس حاکم عمان از شاه برای سرکوب شورش ظفار به سرعت مورد پذیرش شاه قرار گرفت. به ویژه آنکه کودتای سلطان قابوس در 1349 مورد حمایت شاه نیز قرار داشت. دولت ایران در پی این کودتا روابط سیاسی میان دو کشور را که از دوره مظفرالدین شاه قاجار همواره رو به تقلیل بود، با اعزام سفیر به مسقط احیا کرد و سلطان قابوس نیز در جشنهای 2500 ساله شاهنشاهی ایران شرکت کرد. روز ۳۰ دی ۱۳۵۴ محمد رضا پهلوی در مصاحبه ای به کشته شدن پنجاه نظامی ایرانی در جریان سرکوب شورش ظفار اعتراف کرد .«ظفار» نام جنوبی‌ترین ایالت سلطان نشین عمان است. این ایالت که مرز مشترک عمان با یمن را تشکیل می‌دهد، دارای یک نوار ساحلی باریک به طول 1370 کیلومتر و به عرض 10 الی 16 کیلومتر است. ظفار از شمال به عربستان، از جنوب به اقیانوس هند، از غرب به یمن و از شرق به صحرای «جده‌الحراسیس» عمان محدود می‌شود. این صحرای پهناور، ظفار را از لحاظ جغرافیائی از دیگر نقاط کشور جدا می‌سازد. «صلاله» - مرکز ظفار - شهری است بندری که از دو منطقه خشک کوهستانی در شمال، و جنگلی و ساحلی در جنوب تشکیل گردیده است.گرچه اکثر جمعیت 200 هزار نفری ظفار اهل تسنن هستند ولی مردم این منطقه از نظر گویش، نژاد، فرهنگ و لهجه با سایر جمعیت ایالات عمان تفاوت دارند و دوری آنان از سایر ایالت‌ها بواسطه صحرا و کویری که میان آنها با دیگر استانهای عمان فاصله ایجاد کرده، از اختلاط آنان با دیگر مردم این کشور حتی‌المقدور جلوگیری کرده است.این جدائی در کنار عقب‌ماندگی اقتصادی ایالت ظفار سبب شده که در این استان بیش از سایر قسمتهای عمان روحیه استقلال&zw
يکشنبه بیستم 11 1387

شهید محمدحسن وطن‌پرست

نام پدر: حسین       

تولد: 1314 ـ مشهد ـ متاهل     

تحصیلات: خواندن و نوشتن    

شغل: کفاش    

محل شهادت: میدان بهارستان                  

تاریخ شهادت: 15 خرداد 42             

مزار شهید: بهشت زهرا

به سال 1314 در مشهد پا به هستی گذارد. در آن دوران سیاه و نکبت‌بار رضاخانی که سیاهی ظلم آن چون پاره‌های شب سراسر ایران را فراگرفته بود، کودکی خود را سپری کرد و با ستم آنان آشنا گشت. با وجود تمام سختی‌ها به تحصیل ادامه داد و در حد خواندن و نوشتن سواد آموخت و به شغل کفاشی پرداخت. وی به علت زیاده‌خواهی اربابان با ایشان درافتاد و چون صدایش به جایی نرسید به تهران مهاجرت کرد. او اعلامیه‌های امام را توزیع می‌کرد و از رژیم طاغوت به شدت بیزار بود. سرانجام با شروع انقلاب خونین 15 خرداد برعلیه طاغوت قیام کرد و در میدان بهارستان هدف شلیک گلوله مزدوران جیره‌خوار قرار گرفت و به تاریخ 15 خرداد 1342 به شهادت رسید.

روحش شاد

منبع :

http://www.15khordad42.com

پنج شنبه سوم 11 1387
شهید حاج محمدرضا طیّبنام پدر: حسین‌علی      تولد: 1295 ـ تهران ـ متاهل      تحصیلات: سوم راهنمایی         شغل: بارفروش میدان    محل شهادت: پادگان حشمتیه           تاریخ شهادت: 11 آبان 42                 مزار شهید: شاه‌عبدالعظیمشهید حاج محمدرضا طیّببه سال 1295 در تهران دیده به حقایق باز کرد. دوران کودکی را با فراز و نشیبهای فراوان سپری ساخت و تا حد قابل قبولی که رفع نیاز آن روز را می‌کرد سواد آموخت. وی سپس به کار روی آورد و در میدان بارفروشها مشغول شد. وی به دلیل خوی و کردار جوانمردی بسیار محبوب بود و دسته‌های عزاداری او معروفیت زیادی داشت. گرچه رژیم به کمک او طمع می‌ورزید اما هیچ‌گاه فکر نمی‌کرد که وقتی پای ایمان و آخرت پیش آید، او از جلوه‌های زودگذر این دنیا چشم‌پوشی می‌کند. سرانجام با آغاز قیام خونین امام امت (ره) او همة دلبستگی‌های خود را به کناری نهاد و در مبارزه با رژیم با تمام وجود به صحنه آمد. وقتی جنایتکاران رژیم او را دستگیر کردند، مایل نبودند که وی را به شهادت برسانند، آنها می‌خواستند که با استفادة تبلیغاتی از او خود را از صدمات احتمالی برحذر دارند، از این‌رو به وی پیشنهاد کردند که طی مصاحبه‌ای ابراز دارد که از امام (ره) پول گرفته است. اما او با وجدانی بیدار اظهار داشت من تاکنون ایشان را ندیده‌ام،  حاضرم مرگ را بپذیرم ولی به این سیّد بزرگوار تهمت روا ند
چهارشنبه دوم 11 1387

شهید صمد متحیّر

نام پدر: غلام   

تولد: 1318 ـ سراب ـ متاهل    

تحصیلات: بی‌سواد      

شغل: باربر     

محل شهادت: خیابان ری                  

تاریخ شهادت: 15 خرداد 42             

مزار شهید: امامزاده اهل علی

به سال 1318 در حوالی سراب دیده به جهان گشود. دوران کودکی‌اش را در زمان طاغوت گذراند و به علت مشکلات مالی وارد بازار کار شد. وی با یک چرخ‌دستی باربری می‌کرد و از این طریق امرار معاش می‌نمود. سرانجام روز 15 خرداد 42 در خیابان ری به ضرب گلوله جنایتکاران رژیم پهلوی به شهادت رسید. 

روحش شاد

منبع :

http://www.15khordad42.com

چهارشنبه دوم 11 1387

شهید محسن سلیمان

نام پدر: نقی        

تولد: 1313 ـ تهران ـ متاهل 

تحصیلات: خواندن و نوشتن           

شغل: کفاش       

محل شهادت: تهران                      

تاریخ شهادت: 15 خرداد 42                   

مزار شهید: بهشت زهرا

به سال 1313 در تهران متولد شد. دوران کودکی او در ظلمت گستردة دیکتاتوری رضاخانی گذشت. با تمام سختی‌ها تا حد خواندن و نوشتن درس خواند و سپس به کفاشی روی آورد و آن را به عنوان شغل خویش پذیرفت. او تعصب مذهبی داشت و از عمق وجود به اسلام و قرآن عشق می‌ورزید. وقتی در خرداد 42 امام (ره) را دستگیر کرده و به تهران فرستادند، او از جمله کسانی بود که پس از سخنرانی حجت‌الاسلام انصاری شعار می‌داد، مأموران سفاک رژیم که مردم را زیر نظر داشتند، آنها را به رگبار گلوله بستند و شهید در آن تظاهرات به ملاقات محبوب نایل گشت.     

روحش شاد

منبع :

http://www.15khordad42.com

چهارشنبه دوم 11 1387

شهید علی‌اکبر گل‌محمدی

نام پدر: رستم  

تولد: 1290 ـ سبزوار ـ متاهل   

تحصیلات: بی‌سواد      

شغل: کارگر    

محل شهادت: میدان شهدا                  

تاریخ شهادت: 15 خرداد 42             

مزار شهید: بهشت زهرا

به سال 1290 در حوالی سبزوار در میان خانواده‌ای مذهبی و مستضعف دیده به جهان گشود. به علت مشکلات مالی دوران کودکی خود را در حالی سپری کرد که زندگی آنها به سختی می‌گذشت، وی که انسانی مؤمن و متدین بود، برای امرار معاش به کسب و کار روی آورد و از نتیجه روزی حلالی که به دست می‌آورد به یتیمان و نیازمندان رسیدگی می‌نمود. سرانجام او که یکی از ارادتمندان حضرت اباعبدالله الحسین (ع) بود روز عاشورا برابر با 15 خرداد 1342 در میدان شهدا (ژاله) به دست دژخیمان پهلوی هدف گلوله قرار گرفت و به شهادت رسید.       

روحش شاد

منبع :

http://www.15khordad42.com

چهارشنبه دوم 11 1387

شهید غلامحسین قائنی گوارشکی

نام پدر: غلامرضا        

تولد: 1315 ـ مشهد ـ متاهل     

تحصیلات: معلومات قدیمی مکتب       

شغل: کارگر وزارت کشاورزی       

محل شهادت: مقابل دانشگاه              

تاریخ شهادت: 15 خرداد 42             

مزار شهید: مسگرآباد

به سال 1315 همزمان با سلطنت جبارانه رضاخان نانجیب پا به هستی گذارد. دوران کودکی را در آن برهة سیاه و ظلمانی سپری کرد و تا حد معلومات قدیمه، دانش اندوخت. آنگاه به استخدام وزارت کشاورزی درآمد. وقتی انقلاب اسلامی و خونین 15 خرداد پاگرفت، او به جمع مردم پیوست و در حین تظاهرات هدف گلولة مزدوران رژیم قرار گرفت و به شهادت رسید.         

روحش شاد

منبع :

http://www.15khordad42.com

چهارشنبه دوم 11 1387

شهید ناصر زادقناد

نام پدر: اکبر    

تولد: 1309 ـ رشت ـ متاهل     

شغل: راننده تاکسی     

محل شهادت: خیابان 17 شهریور                   

تاریخ شهادت: 15 خرداد 42    

به سال 1309 در رشت متولد شد. دوران کودکی او زیر سلطة قدّاره‌بندی و جنایات بی‌شمار رضاخان خائن به تلخی گذشت. پس از چندی توانست تاکسی تهیه کرده و به امرار معاش بپردازد. سپس ازدواج کرد و صاحب سه فرزند گردید. وقتی انقلاب خونین 15 خرداد 1342 به رهبری امام (ره) آغاز گشت، او به جمع تظاهرکنندگان پیوست که در این حادثه هدف گلولة دژخیمان سفاک پهلوی قرار گرفت و به شهادت رسید.   

روحش شاد

منبع :

http://www.15khordad42.com

چهارشنبه دوم 11 1387

شهید عباس گلرو

نام پدر: ابوالقاسم        

تولد: 1306 ـ تهران ـ متاهل     

تحصیلات: ششم ابتدایی         

شغل: پارچه‌فروش      

محل شهادت: حوالی خیابان 17 شهریور                 

تاریخ شهادت: 15 خرداد 42             

مزار شهید: امامزاده عبدالله

به سال 1306 در زمان سلطة جنایتکاران رضاخان جلاد، دیده به جهان گشود. دوران کودکی را در ظلمت بیداد آن نانجیب گذراند و سپس تا ششم ابتدایی درس خواند. آنگاه به پارچه‌فروشی مشغول شد و پس از چندی ازدواج کرد و صاحب پنج فرزند شد. او با رژیم سلطنت مخالف بود و از نظر روحی آن را دشمن می‌دانست. سرانجام در انقلاب خونین 15 خرداد که توسط شاه خائن به خاک و خون کشیده شد، به هنگام آوردن فرزندش از کودکستان هدف گلولة جیره‌خواران طاغوت قرار گرفت و به شهادت رسید.          

روحش شاد

منبع :

http://www.15khordad42.com

چهارشنبه دوم 11 1387

شهید مسعود محمدی

نام پدر: علی‌اکبر         

تولد: 1335 ـ تهران ـ مجرد               

تحصیلات: اول ابتدایی شغل: دانش‌‌آموز          

محل شهادت: خیابان 17 شهریور               

تاریخ شهادت: 15 خرداد 42             

مزار شهید: مسگرآباد

به سال 1335 در تهران دیده به جهان گشود. دوران کودکی را با نشاط و سلامت طی ‌کرد که انقلاب اسلامی 15 خرداد آغاز گشت. وی که به همراه پدرش در تظاهرات شرکت داشت،  هدف گلولة دژخیمان رژیم قرار گرفت و چون گلی نوشکفته برسنگ‌فرش خیابان پرپر شد و به شهادت رسید.

روحش شاد

منبع :

http://www.15khordad42.com

چهارشنبه دوم 11 1387
X